www.tinius.com - ny versjon

Vi oppdaterer nå Tinius stiftelsens nettsted, og håper med dette at vi i tiden fremover vil kunne gi et innblikk i noe av det som skjer i den revolusjon som medieverdenen nå opplever..

 

I vedtektene til Tinius stiftelsen heter det :

§ 3: Formål

Stiftelsen er eier av de fire stemmeberettigede A-aksjene i Blommenholm Industrier. Stiftelsen skal forvalte disse aksjene og stitelsens øvrige formue etter følgende retningslinjer:

Schibsted-konsernet skal drives etter de  redaksjonelle og forretningsmessige hovedlinjer som ble lagt til grunn ved opprettelsen av konsernet og deretter har vært retningsgivende.

Schibsted-konsernet skal drives på en måte som  sikrer  frie og uavhengige redaksjoner i konsernets aviser og øvrige datterselskaper med redaksjonell virksomhet.

Scjibsted-konsernets utgivelser skal tilstrebe kvalitet og troverdighet. De skal forsvare verdier som trosfrihet, toleranse, menneskerettigheter og demokratiske prinsipper.

Stiftelsen skal arbeide for en langsiktig, sunn økonomisk utvikling av Schibsted-konsernet.

Stiftelsen skal også ved behov arbeide for å påvirke de rammebetingelser som er vesentlige for å sikre frie og uavhengige redaksjoner.

- – - – - – -

Stiftelsen ble etablert 8 mai 1996.  Tinius Nagell-Erichsen ga da stiftelsen fullmakten til å stemme for de 27 % av aksjene i Schibsted ASA – hvor vedtektene sikrer negativt flertall  ved 25%, – og hvor samtidig ingen aksjonærgrupperinger kan stemme for mer enn 30%. Stiftelsen ville derfor kunne ha avgjørende innflytelse på utviklingen av Schibsted ASA som medieselskap.

Ved etableringen av stiftelsen var mediebildet preget av de tradisjonelle medier som aviser, radio og TV, – og Schibsteds medieaktiviteter var preget av en sterk posisjon innen disse og da spesielt innenfor avisverdenen,  på det tidspunkt i Norge og Sverige. Noen av konsernets aviser hadde akkurat startet spede forsøk på å etablere aktiviteter innen den nye digitale medieverden – ettersom Internettet ble åpnet for alment bruk i 1994. Få – om noen – kunne se rekkevidden av den medierevolusjon  som da startet.

I dag, 15 år senere,  har stiftelsen sterk innflytelse på utviklingen av Schibsted-konsernet, – som nå er blitt et internasjonalt mediekonsern, – med aktiviteter i godt over 20 land i tre verdensdeler. ( i skrivende stund 26 land).

Mediebildet er i sterk forandring og den sterke stilling de tradisjonelle nyhetsmedier hadde i det forrige århundre – er nå under angrep fra mange kanter, etterhvert som mediebrukerne har fått uendelige muligheter til å få tilgang til all ønskelig informasjon når, hvor og hvordan de måtte ønske det.  

Endringene i medievaner har medført at de tradisjonelle forretningsmodeller mediene har operert med, – nå settes under sterkt press, – og medieselskaper verden over leter nå med lys og lykte etter nye forretningsmodeller – som kan gi grunnlag for fortsatt satsing på redaksjonell kvalitet i de former som samfunnet søker og trenger.

Ved relanseringen av www.tinius.com vil vi forsøke å overvåke noe av det som skjer i medieutviklingen  og som vil få innflyelse på hvordan medieselskaper vil kunne utvikle seg i fremtiden.  Vi vil på nettstedet  forsøke å vise glimt av satsingen på  nye medieplattformer,  på hvordan leserne/brukerne/seerne endrer sine medievaner, og  på hvordan de nye medieplatformer kan bli så attraktive – og relevante at både brukere og annonsører vil bidra til at summen av de fremtidige forretningsmodeller kan gi mediene en fortsatt sentral stilling i samfunnsutviklingen.

www.tinius.com vil bli oppdatert på to språk, – og noe  av innholdet vil kun være på et av språkene. Mye av de endringer som skjer i mediebruken vil skje utenfor Skandinavia – og tilgjengelig informasjon vil i stor grad  bli videreformidlet på originalspråket.. 

En god del av den løpende overvåking av mediebildet vil bli lagt inn som blogger - og som korte meldinger i Twitter; - hvor begge disse medieplattformer vil kunne gi lenker til informasjon på nettet.

Eivind Thomsen

28.9.2010

"Styrken i «Stiftelsen Tinius» er at i motsetning til mange andre stiftelser og andre ordninger, så har den makt."